Liposukcja czyli odsysanie tłuszczu

To operacja polegająca na usunięciu tkanki tłuszczowej z różnych miejsc ludzkiego ciała (brzucha, ud, pośladków, rzadziej szyi, pleców, ramion).

W trakcie konsultacji lekarz wspólnie z pacjentem uzgadnia szczegóły liposukcji tak, aby efekt po zabiegu był możliwie najlepszy, bez pofałdowanej lub mocno obwisłej skóry i nierówności. Zabieg może być przeprowadzany zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym.. Kwalifikujemy do zabiegu pacjentów w dobrym ogólnym stanie zdrowia i wolnych od nałogów, zwłaszcza tytoniowego.

Ponadto, tłuszcz może być również stosowany, jako naturalny wypełniacz. To jest czasami określane jako „autogenny przeszczep tłuszczu”. Tłuszcz jest usuwany z jednej części ciała pacjenta (np. brzucha), oczyszczany, a następnie ponownie wprowadzany do powierzchni ciała gdzie pożądane jest nadanie innego kształtu, na przykład w celu zmniejszenia lub wyeliminowania zmarszczek, lub modelowania piersi.

Najczęściej liposukcja jest wykonywana na brzuchu i udach u kobiet lub brzuchu i bokach u mężczyzn. Według Amerykańskiego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, liposukcja była najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej w 2006 roku ok. 403.684 pacjentów.

Dlaczego warto:
 • jest szybkim i spektakularnym sposobem na pozbycie się niechcianego tłuszczu
 • doskonale uzupełnia inne metody odchudzania(dieta, ćwiczenia fizyczne)
 • pozyskany tłuszcz można wykorzystać do wypełnień w innych okolicach ciała jako naturalny materiał
  świetny sposób usuwania tłuszczaków
Przeciwskazania
 • wiek poniżej 18 rż
 • nałogi (w tym tytoniowy)
 • cukrzyca,
 • choroby wątroby i układu krążenia,
 • zakrzepica w wywiadzie
 • infekcje ostre miejscowe i ogólne
 • alergie na niektóre leki

Pytania i odpowiedzi

◾  brzuch
◾  piersi
◾  biodra
◾  pośladki
◾  boki
◾  uda (strona zewnętrzna i wewnętrzna)
◾  plecy
◾  pod kolanami
◾  ramiona
◾  podbródek

☛ min. 2 tygodnie przez zabiegiem należy zaprzestać palenia tytoniu. Po zabiegu u osób palących widoczne mogą być siniaki w miejscu zabiegu.

☛ min. 2 tygodnie przed zabiegiem nie powinna u pacjenta pojawić się żadna wirusowa infekcja czy przeziębienie. O wszelkich chorobach i dolegliwościach pacjent powinien powiadomić swojego lekarza.

wskazane jest wykonanie niezbędnych badań kontrolnych, jak morfologia, oznaczenie grupy krwi, jonogram, APTT, INR, czas protrombiny, HBS, anty-HCV, HIV i in. Wskazane jest także wykonanie szczepienia przeciwko WZW.

☛ należy zacząć stosować odpowiednią dietę, nie przyjmować witaminy E, polopiryny, aspiryny i wszystkich leków przeciwzakrzepowych.

☛ Co najmniej dwa dni przed liposukcją absolutnie nie wolno spożywać alkoholu.

☛ Jeśli planowany zabieg ma być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym pacjent powinien być na czczo w dniu zabiegu. Przy znieczuleniu miejscowym przybycie na czczo nie jest wymagane.

☛ Na zabieg liposukcji należy przyjechać w niekrępującym stroju.

We wszystkich metodach liposukcji są pewne standardy, których przestrzegamy:
◾ Pacjent i lekarz powinni z wyprzedzeniem uzgodnić, które dokładnie obszary ma objąć zabieg oraz przedyskutować oczekiwane wyniki.
◾ W dniu zabiegu podpisywany jest formularz zgody.
◾ Antybiotyki mogą być podane godzinę przed zabiegiem.
◾ W pozycji stojącej nakreślane są obszary docelowe zabiegu.
◾ Jest możliwość wykonania zdjęć przed i po dla porównania wyników.
◾ Pacjentowi przy znieczuleniu miejscowym można podać środek uspokajający doustnie lub dożylnie.
◾ Wykonuje się małe nacięcia w miejscu biorczym..
◾ Pacjent podłączony jest pod urządzenia monitorujące.
◾ Pacjent odczuwa jedynie wrażenie skrobania lub chrapliwy odgłos towarzyszący ruchowi igły.
◾ Pacjent zwykle może powrócić do domu już tego samego dnia, pod warunkiem, że zabieg nie był wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

W zależności od rozległości zabiegu, pacjenci są na ogół w stanie wrócić do pracy w okresie od dwóch dni do dwóch tygodni.

Przez dwa do czterech tygodni trzeba nosić specjalną odzież uciskową. Ubiór ten powinien być elastyczny i pozwalać na stosowanie opatrunków. W zależności od zastosowanej procedury, mogą wystąpić bóle, które trwają nawet do dwóch tygodni. Wszelkie dolegliwości bólowe mogą być łagodzone przy użyciu środków przeciwbólowych zarówno wydanych na receptę, jak i tych ogólnodostępnych.

Siniaki zazwyczaj znikają w ciągu dwóch dni, lecz zdarzają się przypadki, że utrzymują się nawet do dwóch tygodni. Na zasinienia można stosować preparaty z heparyną (Lipohep lub Lioton 1000). Obrzęk ustępuje wolniej i może być widoczny nawet do dwóch miesięcy, drętwienie może utrzymywać się do kilku tygodni.

Aby przyśpieszyć okres rekonwalescencji można po ok. 14 dniach skorzystać z usług masażysty. Profesjonalny masaż zmniejszy obrzęki, wyrówna drobne nierówności i przyspieszy gojenie. Optymalna liczba to 10 masaży – 5 tygodni x 2 zabiegi.

W zależności od charakteru zabiegu powrót do aktywności może nastąpić od dwóch dni do kilku tygodni. Powrót do pełnej aktywności fizycznej (np., powrotu na basen, fitnessu, joggingu) powinien nastąpić po ok. 2-4 tygodniach. Przez 3 miesiące od zabiegu należy jednak unikać słońca i solarium, gdyż siniaki mogą przybrać postać brunatnych przebarwień.

Na ostateczny rezultat należy poczekać nawet do sześciu miesięcy. Choć pacjent może już zauważyć różnicę jak tylko zacznie schodzić obrzęk.

Odessane komórki tłuszczowe usunięte zostały na trwałe, lecz jeśli pacjent nie utrzyma odpowiedniej diety, zaniedba aktywności fizycznej, organizm może ponownie odkładać komórki tłuszczowe tworząc nieprawidłowości. 

Cennik

1. Zabieg liposukcji cena do uzgodnienia

Zabieg przeprowadzi

Lek. med. Anna Zielnica-Bukład

13 440 32 20, +48 502 501 002
konsyliumestetyka@konsylium.sanok.pl

Odzwiedź nasze
social media


1. Polub nas na facebooku
facebook.pl/konsyliumestetyka
2. Przejrzyj nasz Instagram
instagram.com/konsyliumestetyka
3. Zobacz nasze filmiki na YT
youtube.com/konsyliumestetyka