Diagnostyka – badanie histopatologiczne
Pobieranie wycinków skórnych to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w dermatologii. Podczas zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe. Lekarz za pomocą skalpela wycina całą zmianę (biopsja wycięciowa, czyli tradycyjna) lub jej niewielką część.
Jeśli w trakcie wycinania dochodzi się do tkanki podskórnej, konieczne jest założenie szwów. Opatrunek zwykle można ściągnąć już następnego dnia, a szwy utrzymuje się od 5 dni (cięcie w okolicy twarzy) do 2 tygodni (na plecach).
Wycinki pobiera się, kiedy zachodzi podejrzenie choroby skóry, ale wyczerpano już wszystkie inne możliwości diagnostyczne. Takie postępowanie może być konieczne, jeśli podejrzewa się zapalne choroby skóry (egzema, łuszczyca), infekcje (bakteryjne, grzybicze), a także w innych zmianach (pemgioid, rogowacenie słoneczne, brodawki). Wykonanie biopsji skóry jest jedynym sposobem który pozwala nam całkowicie upewnić się, że zaobserwowana zmiana nie jest groźnym nowotworem skóry.
Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym lub natryskowym. Po odkażeniu skóry lekarz pobiera specjalną sztancą drobny fragment skóry, który wysyła następnie do Pracowni Histopatologii Klinicznej do barwienia i badania pod mikroskopem. Wynik otrzymuje za kilka dni.